S Václavem jsem se seznámil na doporučení našeho společného kamaráda v době, kdy jsem potřeboval připravit smlouvy se zákazníky a celkově si udělat právně pořádek v mém startupu Semanta. O pár let později nám pak Václav pomáhal při prodeji Semanty americké společnosti Alteryx. Na jedné straně tehdy stála parta kluků z Čech zastoupená Václavem, na straně druhé korporát zastoupený nejprestižnějšími americkými právníky, kteří reprezentují giganty jako Google a Meta. Po úspěšném prodeji jsem s dalšími společníky založil fintechový starup dig-it-ally, a Václava jsem, samozřejmě, chtěl mít u toho od prvního dne. Pomáhal nám vyjednávat strategické partnerství i jejich rozchody, a nakonec nám pomohl nastavit pravidla a principy spolupráce se skupinou Direct/Fidoo, která hrála a hraje v byznysu dig-it-ally naprosto klíčovou roli. Stručně, jsem rád, že mi Václav už skoro deset let hlídá záda.
Václav
Prodej společnosti Semanta americkému investorovi Alteryx (www.alteryx.com) byl zajímavý nejen tím, že transakce měla strukturu tzv. amerického M&A dealu – zjednodušeně, prodávající provede vlastní due diligence – ale také tím, že Alteryx v té době vstupoval na burzu. Celá transakce proto musela proběhnout rychle a v utajení.
Jak jsme radili sedmi advokátům
Lukáš Slanina,
zakladatel Arrows advokátní
kancelář
Honzu jsem znal již dříve, kdy jsem se potkávali na různých odborných právnických fórech, blíže jsme se však poznali až v rámci projektu Komora 2.0. Honzu jsem v souvislosti s tímto projektem požádal o to, aby kandidoval do představenstva České advokátní komory. Bylo to shodou okolností v době, kdy se Honza osamostatnil a začal vykonávat advokacii jako samostatný advokát. Poté, co jsme s partnery naší advokátní kanceláře Arrows dojednali se strategickým investorem, společností ETL Global, základní parametry vstupu ETL do Arrows, jsme Honzu a Václava požádali o dotažení celého dealu. Jednak jsme cítili, že bychom neměli dělat advokáty sami sobě, a také jsme chtěli podporu od někoho, kdo má letité zkušenosti s obdobnými transakcemi, má renomé, byl uváděn v mezinárodně uznávaných žebříčcích jako jsou Chambers a Legal500, a v neposlední řadě jsme kvůli citlivosti a důvěrnosti celé věci chtěli někoho, kdo není naším přímým konkurentem.
Honza a Václav
Mít za klienty sedm advokátů-partnerů velké české kanceláře byla zajímavá zkušenost. Společně s tím bylo na této transakci zajímavé i to, že jsme se díky ní stali průkopníky: Podle nám dostupných informací šlo o první vstup strategického zahraničního investora do čistě české advokátní kanceláře, jehož součástí bylo vytvoření joint-venture mezi daným zahraničním investorem a stávajícími společníky. V rámci této transakce jsme si zároveň ověřili, že jsme schopni být rovnocenným partnerem zástupcům největších a nejúspěšnějších poradenských skupin, jakou ETL Global bezesporu je.
Jak jsme řešili klasický „deadlock“ mezi společníky
Jan Plecháček,
zakladatel a CEO společnosti
CAN Superconductors
S Honzou a Václavem jsem se seznámil na doporučení partnera TPA Group Jirky Hlaváče. Bylo to v době, kdy hrozilo, že CAN po více než dvaceti letech skončí, a to nikoli z důvodů obchodních, ale kvůli neschopnosti společníků se domluvit. Honza s Václavem velmi dobře navnímali situaci a přišli s neotřelým řešením, v jehož důsledku došlo k dohodě společníků o prodeji podílu. Já jsem díky tomu mohl firmu dále rozvíjet.
Honza a Václav
Klíčové v tomto případě bylo, že byl Honza Plecháček v rozhodné době jednatelem CAN Superconductors s.r.o. (www.can-superconductors.com) a že byl předmět podnikání společnosti do značné míry závislý na jeho odborných znalostech a jménu a stejně tak na znalostech a jménu Tomáše Hláska, pana Plecháčka staršího a dalších pracovníků, kteří za Honzou stáli. Po sérii korporátně-právních kroků tak nezbylo disentujícímu společníkovi nic jiného než jednat pouze o prodeji svého podílu a poté, co se s ním Honza vypořádal, společnost opustit.
Jak jsme řešili náhlé úmrtí klíčové osoby ve společnostech působících ve třech jurisdikcích
Karina Caldwell,
dědička
Společně s bratrem Danielem Rammelmeierem jsme se po náhlém úmrtí našeho otce ocitli v postavení společníků několika firem v Česku, na Slovensku a v Německu, o kterých ani jeden z nás téměř nic nevěděl. Společně s tím jsme zjistili, že náš otec neměl se svým společníkem uzavřeny žádné písemné dohody a vše bylo pouze “na podání ruky.” Václava nám tehdy doporučil náš německý poradce. Díky Václavovi a později i Honzovi jsme byli po několika letech schopni vše vyřešit a ukončit smluvně naši účast ve firmách. Na Václavovi jsme přitom s bratrem oceňovali lidský a empatický přístup a to, že se nikdy nevzdal a věc řešil s maximálním nasazením.
Honza a Václav
Tento mandát byl velmi specifický a to především tím, že vyžadoval – na základě výslovného přání klienta – klienta ve všem plně zastupovat. I proto, že Karina žije
v Austrálii. V rámci velmi obecně vymezených mantinelů (mj. Karina a její bratr Daniel výslovně nechtěli, aby dotčené firmy byly právními kroky zbytečně poškozovány) jsme tak napříč třemi jurisdikcemi řídili všechny kroky, včetně výběru právních, účetních
a daňových poradců a jejich koordinace. Karina ani její bratr Daniel bohužel neměli téměř žádné povědomí
o tom, co společnosti, v nichž podíly zdědili, dělají a jaká je jejich hospodářská situace, jinými slovy nevěděli, co se jim vlastně dostalo do rukou a jaká jsou jejich s tím spojená práva.
Jak rádi radíme investorům s velkým srdcem
Martin Ducháček a Tomáš Fliegl
duchaczech
„Když jsme před více než osmi lety řešili složitou situaci v jedné z našich investic, potkali jsme se s Honzou. Podařilo se právně vše korektně zakončit, čímž začala naše spolupráce. V našem investičním fondu řešíme ročně několik investic, ať jednoduchých nebo komplexních. A jsme skutečně vděční za vysoce profesionální spolupráci, při které se pokaždé můžeme spolehnout, že vše proběhne precizně dle dohody a bez nepříjemných překvapení. Oceňujeme přímou a jasnou komunikaci a schopnost dotáhnout vše v potřebných termínech.“
Honza
Martina jsem měl možnost poznat před více na patnácti lety, kdy jsem začal dlouhodobou spolupráci s RSJ. Vždycky mě na Martinovi fascinovala jeho velkorysost a jeho charakter. Do té doby jsem znal jen klasické podnikatele, kteří šli za ziskem, úspěchem atd. Martin chtěl vždy primárně dělat z jeho pohledu smysluplné věci. Když mě Martin spolu s Tomášem oslovili na dlouhodobou spolupráci v jejich soukromých podnikatelských a filantropických aktivitách, ani chvíli jsem neváhal. Martin a Tomáš jsou nároční, ale vždy jednají otevřeně a naprosto férově. Velmi si cením jejich naprosté důvěru nejen ve mě, ale i ve všechny mé kolegy.